artykuły


13 czynników powodujących Palpitację serca, czyli tzw kołatanie serca


Kiedy Twoje serce bije szybciej, trzepocze lub wydaje się pomijać rytmy nie wiesz co się z Tobą dzieje i zaczynasz czuć się przerażona. Większość z tych objawów nie jest poważna i rzadko wymaga leczenia, poniżej wytłumaczymy skąd się biorą

Wiedząc, co sprawia, że Twoje serce zaczyna kołatać, możesz nie wpadać w panikę, kiedy to się wydarzy, Warto też wiedzieć kiedy zadzwonić do lekarza.

13 czynników mogących powodować palpitacje czyli tzw. kołatanie serca:

STRES I LĘK

Intensywne emocje mogą wyzwalać uwalnianie hormonów, które przyspieszają bicie serca. Twoje ciało staje się gotowe, aby stawić czoła zagrożeniu, nawet jeśli nie grozi ci niebezpieczeństwo. Ataki paniki to intensywne ataki strachu, które mogą trwać kilka minut. Objawy obejmują przyspieszenie bicia serca, kołatanie serca, pocenie się, dreszcze, problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. Atak paniki czy nagłego stresu może bardzo rzadko wywołać zawał serca.

Jeśli nie masz pewności co do swojego zdrowia zadzwoń po pomoc medyczną. Szczególnie gdy towarzyszy Ci ból w klatce piersiowej.

WYSIŁEK FIZYCZNY

Szybki intensywny trening, marsz lub bieg sprawi, że twoje serce zacznie bić szybciej. To pomaga sercu pompować więcej krwi do napędzania mięśni podczas treningu. Jeśli twoje serce trzepocze lub bije, może to być spowodowane tym, że być przez jakiś czas np. nie trenowałeś i nie jesteś w formie.

KOFEINA

Czy twoje serce bije szybciej po porannej latte? Kofeina jest stymulantem, który podnosi tętno, gdy pijesz kawę lub napój energetyczny. Jedno z badań wykazało, że kofeina z kawy, herbaty i czekolady prawdopodobnie nie wywoła kołatania serca u osób o zdrowych sercach. Ale eksperci nie wiedzą, czy może to wywołać kołatanie serca u osób mających problemy z sercem. Z reguły nadmiar kofeiny możesz odczuć jako kołatania serca.

NIKOTYNA

Uzależniająca substancja chemiczna występująca w papierosach i innych produktach tytoniowych, podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego serca, choć może nie spowolnić bicia serca od razu. Produkty zastępujące nikotynę mogą mogą także powodować nieregularne bicie serca, więc nie jest to najlepsze rozwiązanie. Kołatanie serca może być również objawem odstawienia nikotyny, ale nie powinno trwać dłużej niż 3 – 4 tygodnie.

ZMIANY HORMONALNE

Kobiety mogą zauważyć, że ich bicie serca przyspiesza, gdy mają miesiączkę, są w ciąży, są blisko menopauzy lub w okresie menopauzy. Powód: poziomy hormonów. Zwiększenie częstości akcji serca jest zwykle tymczasowe i nie stanowi powodu do zmartwień. Jeśli jesteś w ciąży, kołatanie serca może również wystąpić jeśli jesteś anemiczna, co oznacza, że nie masz wystarczająco dużo czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym ciele.

PODWYŻSZONA TEMPERATURA

Kiedy masz gorączkę podczas choroby, twoje ciało zużywa energię w szybszym tempie niż zwykle. To może wywołać kołatanie serca. Zwykle temperatura musi być powyżej 38 stopni, aby wpłynąć na tętno.

LEKI

Niektóre leki na receptę i leki dostępne bez recepty powodują kołatanie serca jako skutek uboczny, w tym:

 • Antybiotyki
 • Leki przeciwgrzybicze
 • Leki przeciwpsychotyczne
 • Inhalatory astmy
 • Leki na kaszel i przeziębienie
 • Pigułki odchudzające (niektóre leki na odchudzanie)
 • Leki na nadciśnienie tętnicze
 • Tabletki tarczycowe

Jeśli zażyjesz jeden lub więcej z tych rodzajów leków, zapytaj lekarza, czy może to wpłynąć na bicie serca. Nie należy pomijać żadnych dawek przed skontaktowaniem się z lekarzem.

NISKI POZIOM CUKRU WE KRWI

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że czujesz się osłabiona i zmęczona, kiedy opuściłaś posiłek? Może to również prowadzić do kołatania serca. Kiedy poziom cukru we krwi spada, Twoje ciało uwalnia hormony stresu, takie jak adrenalina, aby przygotować się na nagły brak jedzenia. Adrenalina przyspiesza twoje tętno.

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Twoja tarczycy to gruczoł w kształcie motyla na szyi. Tarczyca produkuje hormony, które pozwalają zarządzać metabolizmem. Nadczynna tarczycy (zwana nadczynnością tarczycy) może powodować nadmierną produkcję hormonów tarczycy. To może przyspieszyć twoje serce tak bardzo, że czujesz, jak bije ci w klatce piersiowej. Przyjmowanie zbyt dużej ilości hormonu tarczycy w celu leczenia niedoczynności tarczycy (tzw. Niedoczynności tarczycy) może również przyspieszyć bicie serca.

ZABURZENIA RYTMU SERCA

Czasami nieregularny rytm serca, nazywany arytmią, powoduje kołatanie serca.

Migotanie przedsionków, lub trzepotanie przedsionków, występuje, gdy górne komory serca, zwane przedsionkami, trzepoczą zamiast normalnie bić.
Częstoskurcz nadkomorowy to wyjątkowo szybkie bicie serca, które rozpoczyna się w górnych komorach serca.
Częstoskurcz komorowy jest szybkim rytmem serca z powodu błędnych sygnałów w komorach serca.

ALKOHOL

Jeśli pijesz dużo alkoholu lub nagle wypijesz więcej niż zwykle możesz czuć że twoje serce bije szybciej  lub trzepota. Często zdarza się to w święta lub weekendy, kiedy ludzie piją więcej, zyskując przydomek “świątecznego syndromu serca”. Ale dla niektórych osób może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy piją tylko trochę.

DODATKOWE POBUDZENIA KOMOROWE

Arytmie komorowe typu dodatkowych pobudzeni komorowych często przebiegają bezobjawowo. Ale może się zdarzyć, że będziesz odczuwać „ uciekanie serca, kołatanie serca, kłucie w okolicy przedsercowej”. Jeśli masz chorobę serca i często dostajesz te dodatkowe uderzenia skontaktuj się z lekarzem.

KOKAINA I INNE NARKOTYKI

Nielegalne narkotyki, takie jak amfetamina, kokaina i ekstazy są niebezpieczne dla serca. Kokaina zwiększa ciśnienie krwi, podnosi częstość akcji serca i uszkadza mięsień sercowy. Amfetamina pobudza układ nerwowy, który przyspiesza bicie serca. Ekstazy wyzwala uwalnianie się substancji chemicznej o nazwie norepinefryna, co powoduje szybsze bicie serca.

 

KIEDY NALEŻY SIĘ ZGŁOSIĆ DO LEKARZA?

Jeśli jesteś zdrowy, prawdopodobnie nie musisz martwić się o palpitacje, które zdarzają się co jakiś czas i trwają tylko kilka sekund. Ale umów się na wizytę u lekarza, jeśli przychodzą częściej lub też masz takie objawy:

 • Ból w klatce piersiowej lub podwyższone ciśnienie tętnicze
 • Zadyszka, Duszność
 • Zawroty głowy
 • Omdlenia
 • Zasłabnięcie

Lek. Sylwia Łuczyńska - medycyna holistyczna

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

umów się na wizytę

22 823 21 35, 509 866 212

Zadaj pytanie