artykuły


5 mitów na temat rytmu serca


Czy to normalne, że zastanawiasz się, czy i jak bije Twoje serce? Czasami myślisz, że bije zbyt wolno lub martwisz się, że wali jak szalone i zaraz dostaniesz tzw. ataku serca? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 najczęstszych mitów na temat rytmu serca

Jakie są prawidłowe wartości tętna?

Normalne tętno zgodnie z definicją to 60-100 uderzeń na minutę. Rzeczywiście takie są granice normy. Poniżej 50/ 60 uderzeń na minutę to stan zwolnionej pracy serca określanej bradykardią, natomiast gdy serce bije szybciej niż 100 razy na minutę mówimy o tachykardii.

Wielu lekarzy uważa, że prawidłowe tętno w spoczynku powinno być niższe niż 100 uderzeń/minutę.

Bardzo wysokie tętno w spoczynku powinno budzić nasz niepokój. Ostatnie badania sugerują, że tętno wyższe niż 76 uderzeń na minutę podczas odpoczynku może wiązać się z większym ryzykiem zawału serca. Zatem najlepiej jakby było w przedziale 60 do 70.

 

5 mitów na temat rytmu serca

MIT 1: NIEREGULARNE BICIE SERCA OZNACZA, ŻE MAM ZAWAŁ.

Nieregularne bicie serca nie oznacza, że masz zawał serca. Z reguły nie stanowi ono zagrożenia życia . Ale jeśli jest to nowy objaw lub jeśli masz bóle w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.

MIT 2: NIEREGULARNE TĘTNO OZNACZA, ŻE ZARAZ MOJE SERCE SIĘ ZATRZYMA.

Kiedy twoje serce bije w nieregularny sposób, masz to, co nazywamy kołataniem serca. Możesz czuć się tak, jakby serce kołatało i biło nierówno. Możesz także odczuwać to jako krótki trzepot lub uderzenie w klatkę piersiową. Często jest tak, że do kołatania serca dołącza się panika i ogromny lęk, że zaraz serce się zatrzyma lub wydarzy się coś strasznego.

Palpitacje, które odczuwasz  mogą być spowodowane przez wiele czynników :

 • Lęk, stres – jest to jedna z częstszych przyczyn kołatania serca
 • Alkohol
 • Kofeina – nadmiar kofeiny również powoduje kołatania serca
 • Ćwiczenia fizyczne, wysiłek fizyczny
 • Napięcie, uczucie spięcia (nerwy)
 • Odwodnienie – szczególnie u osób starszych, zapominających o piciu wody
 • Niektóre leki
 • Gorączka
 • Zaburzenia tarczycy np. nadczynność tarczycy
 • Palenie papierosów
 • Suplementy diety, takie zawierające efedrynę lub niektóre zioła.

Pamiętaj jednak, że jeśli jest coś co Cię niepokoi, bardzo źle czujesz, to skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem aby Cię zbadał i wykonał EKG serca.

MIT 3: JEŚLI MÓJ PULS JEST SZYBKI, ZAWSZE OZNACZA TO, ŻE JESTEM ZESTRESOWANY.

Stres to tylko jedna rzecz, która może podnieść twój puls. Twoje tętno może również przyspieszyć, gdy ćwiczysz, podniecasz się lub czujesz niepokój lub smutek.

Kiedy wstaniesz, twój puls może wzrosnąć na 15 do 20 sekund, zanim wróci do normy. Nawet pogoda, na przykład wysoka temperatura lub wilgotność, może je podnieść.

Jeśli zażywasz leki na choroby tarczycy, szybki puls może być sygnałem, że zażywasz za duże dawki. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

MIT 4: JEŚLI MOJE TĘTNO JEST NORMALNE, MOJE CIŚNIENIE KRWI JEST W PORZĄDKU.

Czasami tętno i ciśnienie krwi idą w parze. Na przykład, gdy ćwiczysz, lub złościsz się lub boisz, obie wartości idą w górę. Ale nie zawsze są ze sobą powiązane. Jeśli twoje tętno jest normalne, twoje ciśnienie krwi może nie być. Może być zbyt wysokie lub zbyt niskie i możesz nie zdawać sobie z tego sprawy.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że twoje tętno jest w porządku, regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi. To niewielki koszt ciśnieniomierza i chwilę czasu a przypadkiem może się okazać, że masz nadciśnienie tętnicze. (ciśnienie wyższe lub równe 140/90)

MIT 5: JEŚLI MOJE TĘTNO JEST WOLNE, OZNACZA TO, ŻE MAM SŁABE SERCE.

Niekoniecznie. Powolne tętno może być oznaką, że jesteś zdrowy i sprawny. Mięsień serca sportowca jest w lepszej formie, więc nie musi tak ciężko pracować, aby utrzymać równy rytm.

Ogólnie rzecz biorąc, mówi się , że powolne tempo jest problemem tylko wtedy, gdy również:

 • tracisz przytomność,
 • masz zawroty głowy,
 • masz duszność lub
 • masz ból w klatce piersiowej.

Jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

 

 

Lek. Sylwia Łuczyńska - medycyna holistyczna

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. X

umów się na wizytę

22 823 21 35, 509 866 212

Zadaj pytanie